zamknij

Strona namislavia.pl korzysta z plików cookies w celu dostarczenia Ci oferty jak najlepiej dopasowanej do Twoich oczekiwań i preferencji, jak również w celach marketingowych i analitycznych. Poprzez kontynuowanie wizyty na naszej stronie wyrażasz zgodę na użycie tych ciasteczek. Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień cookies, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Armia Krajowa na pograniczu południowej Wielkopolski i Śląska Zobacz większe

Armia Krajowa na pograniczu południowej Wielkopolski i Śląska

Nowy produkt

Autor: Stefan Wroński

Więcej szczegółów

35,00 zł brutto

Więcej informacji

Autor: Stefan Wroński

Tytuł: Armia Krajowa na pograniczu południowej Wielkopolski i Śląska (w świetle relacji)

Seria:  Zeszyty Historyczne / Towarzystwo Miłośników Ziemi Namysłowskiej ; t. 6

Opis fizyczny: 14,5x21 cm, 156 stron
Wydawca: Namislavia, Namysłów 2017, ISBN 978-83-65090-00-3
= = =
Spis treści:
Wykaz skrótów   ...   6

Wstęp   ...   7

I. AGRESJA I POCZĄTEK OKUPACJI   ...   11

II. POWSTANIE I ROZWÓJ KĘPIŃSKIEGO OBWODU AK
1. Zarys powstania Armii Krajowej w Wielkopolsce   ...   23
2. Od początkowych inicjatyw do koncentracji ruchu oporu w powiecie kępińskim   ...   30
3. Poznańska Armia Krajowa wkracza na teren Śląska   ...   42
4. Okres przygotowań do realizacji planu OSZ   ...   47
5. Struktura organizacyjna Obwodu AK „Reduta”   ...   57

III. CELE I FORMY WALKI
1. Propaganda   ...   85
2. Pomoc, opieka i ochrona ludności   ...   89
3. Wywiad   ...   98
4. Sabotaż i dywersja. Leśni ludzie   ...   102
5. Udział Ślązaków   ...   113

IV. KONTRAKCJA OKUPANTA   ...   121

Zakończenie   ...   139

Bibliografia   ...   142

Spis ilustracji   ...   144

Indeks pseudonimów osób zidentyfikowanych   ...   148

Skorowidz nazw miejscowości   ...   149

Skorowidz osobowy   ...   151
= = =
Indeks pseudonimów osób zidentyfikowanych:
„Adam” – Henryk Glapiński
„Adaś” – Franciszek Mielczarek
„Basia” – Janina Ossowska
„Białonin” – Bniński
„Boruta” – Florian Michalak
„Bór” – Tadeusz Komorowski
„Ciapek” – Regina Kosteńska-Bytońska
„Cyryl” – Eugeniusz Zawielak
„Długi” – Jan Kołodziej
„Drwal” – Jan Kołodziej
„Eugeniusz” – Edward Pawlak
„Farys” – Józef Młynarz
„Fela” – Florian Zawada
„Feniks” – Tadeusz Kempa
„Fryc” – Jan Jeziorny
„Grzmot”  – Antoniego Sobczaka
„Grzyb” – Telesfor Krupa
„Henryk” – Witold Bytoński
„Irena” – Róża Dudka
„Jacek” – Jan Appel
„Jan” – Kupczyk
„Janek” – Alojzy Krowiarz/Sterczewski
„Janusz Leszcz” – Marian Grześczyk
„Jerzy” – Antoni Sobczak
„Józef” – Jan Kołodziej
„Józef” – Jan Kołodziej
„Kajetan” – Jan Hankiewicz
„Kaziuk” – Kazimierz Kuliński
„Kłosowski Ryszard” – Telesfor Krupa
„Krzysztof” – Lucjan Lewiński
„Leonard” – Leon Sieczka
„Ludwik” – Rudolf Ostrihansky
„Majchrzak Edward” – Edward Pawlak
„Maria” – Sikora
„Marian” – Zimniak
„Mewa” – Edward Pawlak
„Michał” – Kazimierz Kubicki
„Mieczysław” – Edmund Korytny
„Mieczysław” – Tadeusz Kempa
„Mikołaj” – Konrad Kalis
„Mróz” – Telesfor Krupa
„Narcyz” – Stefan Skupiński
„Niedźwiadek” – Leopold Okulicki
„Nueller Franz” – Marian Kwapień
„Nys” – Jerzy Kurpisz
„Ordon” – Józef Rabiega
„Palma” – Edward Pawlak
„Paweł” – Edmund Dziergwa
„Piotr” – Antoni Kałwiński
„Plater” – Alfons Parzonka
„Przemysław” – Marian Kwapień
„Ryszard” – Józef Ślęk
„Schmidt Henryk” – Jan Kołodziej
„Sfinks” – Witold Bytoński
„Sowa” – Tadeusz Doroszewski.
„Stanisław” – Zdzisław Jankowski
„Tomasz” – Stanisław Wrzalski
„Tytus” – Józef Rabiega
„Wacław” – Stefan Zając
„Walerian” – Wacław Maik
„Walter” – Wacław Maik
„Wawrzyn” – Wacław Kotecki
„Wiatr” – Witold Bytoński
„Wicher” – Tadeusz Kempa
„Wilia” – Władysław Golus
„Winkelfeld” – Marian Grześczyk
„Witold” – Alojzy Ślęk
„Włodzimierz” – Wiktor Gorgolewski
„Włoszka” – Halina Cimino
„Wrzosek Alojzy” – Kazimierz Kubicki
„Zan” – Franciszek Kirło-Nowaczyk
„Zaremba Edward” – Edward Pawlak
„Zbigniew” – Henryk Zawada
„Zośka” – Wanda Cieślak
„Żbik” – Władysław Urban
= = =
Skorowidz nazw miejscowości:
Baranów  69, 96
Barski Dwór  47
Berlin  101, 112
Białystok  105
Bierutów  43, 44, 55, 62, 79, 80, 81, 88, 100, 103, 105, 130
Bobrowniki  54, 75, 96
Bralin  7, 15, 21, 55, 62, 70, 72, 81, 89, 113, 114, 134, 136
Bukowa Śl.  66, 67
Bukownica  14
Byczyna  62

Czastary  134
Czermin  35
Częstochowa  34

Dachau  16
Dobra pod Domaninem  95
Dobroszyce  62
Domanin  70
Domaszowice  56, 62, 66, 67, 84, 87, 115, 127
Donaborów  69
Dora-Mittelwalde  136
Doruchów  62, 75, 86, 88
Drożki  76
Dziadowa Kłoda  55, 62, 76, 77, 78, 117, 119, 131, 132

Feliksów  112, 113

Galewice  83
Gierczyce  76, 96, 125
Głuszyna  55, 56, 62, 75, 76, 77, 107, 116, 117, 131, 136
Gola  35
Gorzesław  80
Grabów  62, 75, 96
Grębanin  96
Gręboszów  65
Gronowice  62, 78
Gross-Rosen  128, 131
Gusen  106

Idzikowice  75

Jadwiszka  54, 69, 71, 95
Jakubowice  75, 76, 77
Jankowy  69
Janowiec  140
Jarocin  29
Jastrzębie  65, 92, 93, 99, 100
Jelcz  46, 54, 61, 62, 98, 99, 100

Kalisz  29, 49
Kamienna  128
Karwiniec  55, 80, 81, 82
Katowice  89, 106, 107, 128
Kępa  88
Kępno  13, 14, 16, 19, 20, 21, 29, 31, 32, 34, 36, 46, 60, 61, 62, 67, 69, 70, 71, 86, 88, 91, 97, 104, 115, 122, 123, 140
Kluczbork  84
Kobyla Góra  53, 62, 75
Kowalowice  75
Kozia Wielka  106
Krasowice  80
Krążkowy  70
Krotoszyn  29, 122
Krzyżowniki  15
Kuźnica Trzcińska  44

Laski  7, 13, 21, 36, 37, 41, 47, 68, 82, 91, 94, 107, 114, 117, 118
Lipce  80
Lututów  83

Ładnów  80
Łączany  97
Łódź  98, 99, 119, 123

Marcinki  72, 136
Marianka Mroczeńska  96, 113
Miechów  78
Mielęcin  70
Międzybórz  62, 79
Mikorzyn  70, 106
Milicz  131
Miłocice  80
Miłowice  81
Mińsk Mazowiecki  19
Monachium  130
Mroczeń  41, 91, 138

Namysłów  9, 45, 46, 49, 52, 55, 58, 59, 61, 62, 64, 65, 66, 67, 75, 79, 83, 84, 87, 93, 100, 101, 102, 105, 115, 116, 117, 118, 126, 128, 129, 130, 133, 140
Nowa Wieś  80
Nowy Folwark  65

Oleśnica  46, 53, 55, 62, 79, 80, 82, 83, 98, 100, 101, 117, 131
Omieciny  96
Opatów  7, 62, 70, 107, 123
Opole  81
Osiny  69, 70, 88, 96, 97, 106
Ostrów  26, 27, 28, 29, 39, 46, 49, 53, 57, 58, 60, 72, 83, 97, 98, 104, 119, 120, 122, 140
Ostrzeszów  9, 13, 14, 16, 29, 30, 34, 38, 39, 46, 51, 52, 54, 60, 62, 68, 71, 72, 86, 88, 92, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 104, 105, 107, 113, 117, 119, 122, 123, 134, 136, 139, 145

Paczków k. Bierutowa  44
Paryż  31
Pawłowice  75, 76
Podzamcze  39, 62, 68, 70, 71, 136, 137
Pokój  62, 66, 83, 130
Pomiany  87
Posadowice  80, 81
Poznań  9, 13, 26, 34, 41, 57, 86, 99, 116, 122, 124, 134
Psie Pole  46, 80, 83, 98, 100, 102, 104

Radzewice  78
Radziszyn  81
Rawicz  15, 29
Rychnów  65
Rychtal  7, 15, 21, 36, 46, 60, 75, 76, 77, 114, 123
Rzetnia  70

Santok  80
Siemianowice  107
Siemysłów  66, 128
Skoroszów  11, 15, 141
Słupia  69, 70, 72, 96, 125, 126
Smogorzów  75, 76, 77, 88
Smolniki  96
Solniki  81
Starościn  66
Stogniewice  47
Stradomia  78
Strzelce  56, 66, 67
Strzelin  96
Syców  53, 62, 75, 78, 86, 101, 117, 130, 131, 132, 133, 140
Szalonka  88
Szczodre  62, 80, 82

Ślizów  78
Środa  122

Tabor Mały  35
Tabor Wielki  35
Teklinów  71, 96, 113, 134
Tokarzew  95
Torzeniec  14, 30, 75
Trębaczów  62, 78, 88, 119
Trzcinica  60, 90, 91, 94, 117
Twardogóra  62, 79, 101
Wabienice  80
Wanda  113
Warszawa  11, 24, 45, 56, 87, 118
Wesoła  76, 77, 96, 106, 123, 124, 125, 126
Wielowieś  71
Wieluń  9, 134, 136, 137, 138
Wieruszów  83
Wierzbica  84
Wilków  47, 75
Włochy  66
Wołczyn  62, 66, 84
Woskowice  66
Wrocław  35, 46, 55, 61, 96, 98, 100, 116, 127, 128, 130, 132, 133
Wygoda  135
Wygoda Tokarska  72, 134
Wyszanów  14, 30, 54, 71, 75

Zakrzów  80, 83, 98, 100
Zbyczyna  78

Żurawiniec  96
= = =
Skorowidz osobowy:

A
Adamek Roch  87
Adamski  75
Albert  96
Angrecki  79
Appel Jan  70, 88
Audowa Alicja  91, 94

B
Badeński  64
Bauer Paul  129
Bayer Wilhelm  88
Bieda Alojzy  91
Blach Ludwik  68, 71, 136
Blaskowitz Johannes von  12
Bniński, hr.  27
Burchard Jan  136, 138
Bytońska Regina  60
Bytoński Witold  38, 39, 46, 60, 68, 69, 75, 76, 96, 107, 123, 124, 125

C
Cegła Antoni  132
Chadasik  117
Chyra  117
Cieślak Wanda  69, 88, 96, 106
Cimino Halina  27
Cwojdziński  39
Czyżak  126

D
Dera  100
Dirkopf  112
Domagała Henryk  68
Domagała Władysław  31
Doroszewski Tadeusz  117, 118
Dudka Róża  29
Durka Leon  103
Dyrbach Józef  70, 72
Dyrsk  96
Dziergwa Edmund  34, 38, 39, 40, 54, 58, 60, 61, 69, 86, 92, 100, 122
Dziuba Idzi  86

F
Feja Robert  116
Fiolka Franciszek  136
Fischer L.  13
Franczak Stefan  116
Fras Stanisław  67

G
Gaj Stanisław  83, 130
Gaj Wiktoria  96
Gandecki Józef  78, 88
Gawlik  47
Glapiński Henryk  34, 39, 72, 94
Goj Wiktoria  134, 136
Golaś  15
Golus Władysław  34, 38, 40, 60, 72
Gorgolewski Wiktor  58, 60, 72, 74
Gólcz-Mende  96, 125
Górecka Maria  123
Greiser Artur  13, 17, 19
Grossek Franciszek  60, 69, 92, 96
Grycman Piotr  75, 136
Grzeszczyk Stanisław  81, 88
Grześczyk Marian  27, 36
Guździł Edward  70
Gwiazda Wacław  77

H
Hadryś Tadeusz  71, 93
Hadyński  69
Hajduk  88, 117
Hajduk-Peterek  119
Hałupka Piotr  36, 37
Hankiewicz Jan  97, 105, 117
Hiedel  100
Hildebrandt  122
Hofmann  55

J
Janusz Józef  124
Jeziorny  107, 112
Jeziorny Jan  41, 77, 107, 140
Jura Jan  116

K
Kaczmarek Wiktor  65, 127
Kaczor  131, 132
Kaczor Antoni  78
Kalis Konrad  77, 106, 113, 124, 125
Kałwiński Antoni  38, 40, 58, 86, 97
Kania  124
Kania Stanisława  125
Karaszewicz-Tokarzewski Michał  24
Karłowicz Włodzimierz  32, 68, 123
Kasprzak Stanisław  60, 69
Kempa Edward  78
Kempa Tadeusz  59, 75, 97, 98, 107, 133, 136
Kempa Zbigniew  136
Kiczka Antoni  132
Kierzek Kazimierz  132
Kirło-Nowaczyk Franciszek  60, 86, 87
Kirsch  97, 100
Kłos Zbigniew  27
Kłosowski Ryszard  72
Kober  45, 87
Kociałkowski Bronisław  75, 136
Kocik  117
Kociński Stanisław  135
Kocot Jadwiga  95
Kokociński  83, 130
Kokot Aniela  96, 134, 136
Kolenda Józef  64
Kołodziej Jan  29, 120
Kołodziejczyk Stanisław  83, 130
Komorowski Tadeusz  24
Konwiński  69, 96
Kończak Władysław  93
Kopeć Stanisław  82
Korynt  38, 123
Korytny Edmund  77, 86, 133
Kosmala Antoni  90, 91, 92
Kostencka Maria  95
Kostencki Tadeusz  60
Kosteńska Jolanta  91
Kosteńska-Bytońska Regina  60
Kosteński Tadeusz  40, 68, 90, 91, 92, 97
Kostrzewa  38
Kostrzewa Antoni  132
Kostrzewa Franciszek  132
Kostrzewa Józef  132
Kotecki Wacław  28, 38
Kotowski Antoni  132
Kozan  84
Kozica Franciszek  119
Kozica Gertruda  119
Kozica Józef  88, 117
Kozielczyk Edmund  104
Kozielczyk Władysław  82
Krowiarz Alojzy  66, 67, 130
Krowiarz Jolanta  60, 91
Krowiarz-Kosteńska Jolanta  91
Krowicki Stanisław  54, 75, 96, 136
Krupa Telesfor  40, 54, 72, 104, 107, 134
Kubiak Tadeusz  101
Kubicki Kazimierz  38, 57, 71, 105, 122, 123
Kubis Edward  60, 68, 72, 137
Kubis Konrad  136
Kucharski Piotr  65
Kuczyński Władysław  72
Kula Wacław  124
Kuliński Kazimierz  8, 31, 77, 124
Kupczak Wincenty  113
Kupczyk  29
Kurpisz Jerzy  27
Kusche Bruno  15
Kuttner  101, 102, 127
Kwak  116
Kwapień Marian  49, 64, 127, 128, 129
Kwiatkowska Stanisława  95

L
Langer  117
Leszczyński  134
Leszczyński Leon  71, 96, 136
Lewandowski  47
Lewiński Longin  134
Lewiński Lucjan  69, 123, 136
Linhof  107, 112
Linke Herbert  44, 81
Linke Rudolf  44
Lorenc Antoni  69
Lorenc Jan  69
Lorenc Walery  106
Lubowski Czesław  69

Ł
Łagowski  78
Łagowski Wiktor  136
Łubik Łucja  125
Łukomski  96

M
Maciaszczyk Franciszek  136
Maik Wacław  28, 29, 39, 58, 122
Majchrzak Edward  58
Majchrzak Franciszek  136
Majewski Stanisław  76
Majewski Sylwester  45, 60
Mak  107, 112
Maluszka  60
Małuszek  86
Małuszka  99
Marcinkowska  15
Marcinkowski  15
Marszałek Alojzy  35
Matuszka  72
Mądry  118
Mendl Edward  9
Michalak Florian  28
Michowski Józef  83
Mielczarek Franciszek  78
Mielczarek Stanisław  76
Milicki Władysław  82
Młynarz Hipolit  71, 134, 136
Młynarz Józef  76, 131
Młynarz Kazimierz  132
Młynarz Stanisław  132
Mocek Czesław  78
Mormul  89
Mróz  135
Mrugała Aleksander  136
Mrugała Stanisław  136
Mundry Wincenty  97, 117

N
Nawrocki Jan  67
Neuman  71
Niewieczerzal  35, 36
Nowacki Józef  75, 136
Nowaczyk Józef  68, 71, 136
Nowojska Anna  97
Nueller Franz  128

O
Ogorzelski Stefan  122
Okulicki Leopold  24
Olek Zygmunt  70, 75
Oleksiak  88
Olszówka  112
Ossowska Janina  60, 72
Ostrihansky Rudolf  26
Owczarek Ignacy  136

P
Pankowski Adam  31, 32
Parzonka Alfons  65
Pawelka Antoni  78, 119
Pawlak Edward  54, 57, 59, 60, 71, 72, 88, 123, 134
Pawlicki Wincenty  69, 96, 136
Perlitius Ludwik  45, 46, 60, 76, 77, 88
Piwoński Bolesław  91
Pluta Ignacy  81
Pluta Teodor  96
Płócienniczak Józef  44
Pocha  96, 125, 126
Podejma Stefan  127
Polednia Paweł  15
Polewiak Kazimierz  67
Porożyńska Gertruda  78
Pruski Brunon  122
Przybyłek  106
Przybyłek Czesław  77
Puchałła Konrad  100, 119
Pusch  113, 136

R
Rabiega Józef  44, 45, 49, 58, 64, 75, 79, 84, 86, 96, 100, 102, 115, 118, 126, 127, 128, 129
Ramza Franciszek  118
Robaszkiewicz Józef  47, 48, 66, 67, 83, 84, 87, 127
Rosicki  65
Rowecki Stefan  24
Ryba  124
Rybałko Paweł  140
Rybark Hanys  15

S
Sabok Jan  36, 78
Schergard  100
Schlichtling  113
Schmidt Bruno  55, 76, 78, 98, 119, 120
Schmidt Henryk  120
Sieczka Leon  68, 91, 124
Sikora  29
Sikorski Władysław  23, 80
Skupiński Stefan  77
Smardz Marcin  132
Sobczak  82
Sobczak Antoni  27, 29
Sobczyk Franciszek  47
Sobczyk Jan  47
Sołtysik Stanisław  70, 123
Sorek Helena  72, 136
Sorek Józef  136
Stemplewski Józef  81
Sterczewski Alojzy  67, 115, 116
Stiff  87
Stodolski Ignacy  70, 123
Strobel  14
Stryjak Józef  79
Stryjak Józefa  67
Suchow Iwan  140
Swieśniak Leonard  83, 130
Sworowski Stanisław  64
Szalek  75
Szczepaniak Andrzej  95
Szczuraszek Leon  82
Szubert  81
Szubiński  75
Szymański  95
Szyszka Józef  79, 132

Ś
Ślęk Alojzy  134
Ślęk Józef  90, 113, 134, 135

T
Trzęsicki Wacław  102, 103, 127
Tuczak Jerzy  36
Tułyszkin Wiktor  140

U
Urban Władysław  82, 83, 101,
104

W
Wajerowski Józef  134, 136
Walek  117
Warzecha Aleksander  118
Wasiak Kazimierz  132
Wasilew  130
Wieczorek  129, 130
Woda  124
Wodzicki  107
Wojciechowski Antoni  78
Wołkow  113
Wołoszczyk Stefan  136
Woźniak Marian  9
Woźnicki Bogdan  76
Wroniewicz  78, 119
Wrzalski Stanisław  135
Wrzosek  46, 123
Wrzosek Antoni  38
Wyderkowski Donat  32, 36, 38
Wyderkowski Jan  35
Wyderkowski Roman  35
Wyderkowski Stefan  36, 91
Wysocki Piotr(?)  66, 127

Z
Zając Konrad  101
Zając Stefan  29
Zaremba Edward  58
Zawada Florian  80, 81, 98
Zawada Henryk  80, 131
Zawielak Eugeniusz  134, 135
Zawiślak  78
Zbierski Mieczysław  54, 69, 95
Zimniak  29

Ż
Żurawka  127

Produkty powiązane