zamknij

Strona namislavia.pl korzysta z plików cookies w celu dostarczenia Ci oferty jak najlepiej dopasowanej do Twoich oczekiwań i preferencji, jak również w celach marketingowych i analitycznych. Poprzez kontynuowanie wizyty na naszej stronie wyrażasz zgodę na użycie tych ciasteczek. Więcej informacji, w tym o możliwości zmiany ustawień cookies, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

To wydarzyło się naprawdę - Czesława Kosturek Zobacz większe

To wydarzyło się naprawdę - Czesława Kosturek

978-83-65090-57-7

Nowy produkt

W magazynie

50,00 zł brutto

Więcej informacji

Autor: Czesława Kosturek

Tytuł: To wydarzyło się naprawdę – historie które zostaną w pamięci

Wydawca: Namislavia, Namysłów 2025, ISBN 978-83-65090-57-7

Opis fizyczny: 20x14 cm, 316 stron, oprawa miękka laminowana

= = = = = =

Spis treści:

Wstęp – 3 [tekst udostępniony na tej stronie pod spisem treści]
Część pierwsza
    Opowieść bożonarodzeniowa – 7
    Czarownicy i szamani – 59
    Dień rażdjenia – 69
    Inkaskie Peru – 75
    Akcja – 91
    Kibera – 103
    Miłość od pierwszego zauroczenia – 115
    Konflikt prawie międzynarodowy – 121
    Islandzkie cuda natury – 137
    Mussa z Zanzibaru – 159
    Pani Doktorowa – 165
    Komisarz wojskowy Ryba – 173
    Urwisko – 183
    Sirtaki – 200
    Rumuńska przygoda – 207
    Koncert – 219
    Dziwak – 225
    Dzienniki lekcyjne – 231
    Turystyka handlowa w czasach PRL – 237
    W drodze do Warszawy – 247
Część druga
    Rozmowa w samolocie – 253
    Dla Hani – 255
    Cień – 259
    Pasjans (Barbara Gąsior-Chrzan) – 269
    Modlitwa (Barbara Gąsior-Chrzan) – 273
    Dziewięć złotych – 275
    Pies – 279
    Telefon – 285
    Koszmar senny – 287
    Farbki – 291
    Spotkanie z UFO    – 295
    Tornado nad autostradą – 301
    Wyśniłam krajobraz – 307
    To wydarzyło się naprawdę – 311
Spis treści – 315

= = = = = =

Wstęp:

W ręce Czytelnika oddaję zbiór opowieści, które łączy jedna istotna cecha – historie w nich przedstawione są prawdziwe, wydarzyły się naprawdę. Zasłyszane w przeróżnych okolicznościach, na spotkaniach towarzyskich, w samolocie, na wczasach. Gromadzone od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku po dziś, przeniosą nas zarówno w epokę nieznaną młodemu czytelnikowi jak i częściowo w świat, który powoli zanika. I choć każde słowo w tych opowiadaniach czerpie z rzeczywistości, to imiona bohaterów płyną z wyobraźni, by chronić ich prywatność.

Część pierwszą otwiera opowiadanie „Opowieść bożonarodzeniowa”, które zostało wydane w dwa tysiące dwudziestym roku poruszając wiele serc. Mam na to dowody w postaci listów czy wpisów na Fb. Są dla mnie bardzo ważne, każdy. Pokazują jak bardzo pojemna jest ludzka wrażliwość. Jednakże jeden z nich – list napisany po przeczytaniu „Opowieści bożonarodzeniowej” jest szczególny, jest swoistym konfesjonałem, którego obszerne fragmenty przytaczam na końcu opowiadania. „Opowieść bożonarodzeniowa” była finalistką ogólnopolskiego plebiscytu literackiego „Brakująca litera” na książkę 2020 roku i pewnie dzięki wrażliwości, dobroci serca, altruizmowi czytelników zdobyła, niespodziewanie dla mnie, drugie miejsce. Umieściłam tę opowieść jako pierwsze z opowiadań, by nadać książce niepozorowany charakter. Wobec pierwotnej treści wzbogaciłam opowiadanie także o swoje „Rozmyślania bożonarodzeniowe”. Kolejne opowiadania tej części zawierają wydarzenia, przygody, epizody, zabawne historie, precedensy, a nawet dwa reportaże z moich licznych podróży po świecie. Każde z nich przynosi unikalne spojrzenie na rzeczywistość, odsłaniając niezwykłe ludzkie doświadczenia i emocje.

Część druga zawiera opowiadania wyjątkowe, osobliwe, senne wizje, prorocze sny, niezwykłe zjawiska, które wydają się mieć związek z rzeczywistością, które przydarzyły się moim rozmówcom. Zasłyszane tu i ówdzie początkowo wzbudzały moją nieufność, ale z czasem… Zwykłemu człowiekowi mogą przydarzyć się niezwykłe i tajemnicze wydarzenia. Czasem ludzie doświadczają dziwnych zjawisk, takich jak telepatia, widzenie duchów, UFO, czy tajemniczych świateł na niebie. Wielu naukowców uważa, że większość tych zjawisk może mieć racjonalne wytłumaczenie, a niektóre pozostają niewytłumaczone. Nauka ciągle poszukuje odpowiedzi na wiele pytań z tych dziedzin. Jeśli innym przydarzają się niewytłumaczalne przeżycia i sięga po nie nauka, dlaczego nie miałyby się przydarzyć tym, którzy powierzyli mi swoje niezwykłe historie?

Życzę przyjemnej lektury i dziękuję za to, że Drogi Czytelniku zdecydowałeś się wyruszyć w tę literacką podróż razem ze mną.

Czesława Kosturek